Yabancı Dilleri Üst Düzeyde Öğrenmenin Sırrı

Evinizin yakınındaki parkta biraz koşu yaparak 100 metre olimpiyat yarışlarına katılmayı bekler misiniz?
 
Evinizin yakınındaki parkta 20 yıl boyunca hiç aksatmadan her gün koşsanız bile olimpiyatlara katılamazsınız. Olimpiyatlara katılabilmek için buna özel bir çalışma yapmanız gerekir.
 
Ama ne hikmetse, konu dil öğrenmek oldu mu herkes, evinin etrafında birkaç tur dönerek olimpik yarışlara katılmayı bekliyor. Herkes haftada birkaç saat kursa giderek dil öğrenebileceğini düşünüyor.
 
Hayatta her şeyde olduğu gibi, dil öğrenirken de bizi hedeflerimizden alıkoyan en önemli şey, doğru olduğunu sandığımız düşünce yanlışları.
 
Konuştuğum hemen hemen herkesin, belli bir süre dil çalıştıktan sonra bir sabah bir anda her şeyi okuyabilmeyi, söyleyebilmeyi, anlayabilmeyi umduğunu görüyorum.
 
Tamamen yanlış bir düşünce bu. Doğru olsaydı, Türkiye’de ve dünyanın her tarafındaki okullarda, dil kurslarında yıllarca yabancı dil dersi alan herkes öğrendikleri dildeki her şeyi okur, anlardı. Bir düşünce yanlışı bu. Hem de çok tehlikeli bir düşünce yanlışı.
 
Doğrusu şu:
 
Bir yabancı dilde okuyabilmek için o dilde okumayı çalışmamız gerekiyor.
 
Bir yabancı dilde konuşabilmek için o dilde konuşmayı çalışmamız gerekiyor.
 
Bir yabancı dilde söylenenleri anlayabilmek için o dilde bilinçli işitme çalışmaları yapmamız gerekiyor.
 
Bunun en iyi yolu da kendimize kısa süreli somut hedefler koymak:
 
Örneğin Almanca öğreniyorsak, elimize bir Almanca kitap alıp, bu kitapta yazan hiçbir şeyi anlamıyorum. Ama 10 GÜN içinde her şeyi anlayacağım, demek ve kitabı cümle cümle çözümlemek.
 
Örneğin Rusça öğreniyorsak, bir Rus filmini açıp, 3 GÜN içinde bu filmde söylenen her şeyi anlayacağım, demek.
 
İngilizce öğreniyorsak eğer, şu an hiç konuşamıyorum ama 5 GÜN sonra İngilizce 20 dakika konuşabileceğim kadar cümleyi ezberleyeceğim, içselleştireceğim, demek.
 
Evet, doğru anladınız:
 
Okulda 8 sene İngilizce dersi görmenize, üstüne de birkaç yıl dil kursuna gitmenize rağmen hâlâ hiçbir şeyi anlayamamanızın sebebi bu.
 
Kendinize kısa süreli hedefler koyup, bir hedef doğrultusunda bilinçli çalışmalar yapmadınız çünkü.
 
Dünya çapında bir solist olabilmek için o yönde ve yoğunlukta çalışmalar yapmak gerektiğini unuttunuz ve ara ara elinize kemanı alarak dünya çapında bir solist kemancı olmayı beklediniz.
 
Haftada birkaç saat tenis dersine giderek Roger Federer olmayı ümit ettiniz.
 
Öğrendiğin dilde birincil hedefin ne, sor kendine:
 
İngilizce yazabilmek için mi İngilizce öğreniyorsun?
 
O zaman her gün en az 750 kelime İngilizce yaz.
 
20 yıl İngilizce kursuna gitsen de kendiliğinden İngilizce yazabilir hale gelmeyeceksin çünkü. Şöyle düşün: Türkiye’de, anadili Türkçe olan kaç kişi Türkçe dilinde iyi yazabiliyor? Yani sadece yabancı dillerde değil, anadilimizde de iyi yazabilmek için her gün yazmamız, her gün bilinçli yazma çalışmaları yapmamız gerekiyor.
 
Nietzsche okuyabilmek için mi Almanca öğreniyorsun?
 
O zaman Almanca öğrenmeye başladığın gibi Almanca dilinde Nietzsche okumaya başla.
 
20 yıl Almanca öğrensen de kendiliğinden Nietzsche anlar hale gelmeyeceksin çünkü. Almanların çoğu da Nietzsche okuyamıyor. Nietzsche okuyabilmen için Nietzsche okumayı çalışman gerekiyor. Nietzsche okuyabilmek için hemen bugün Nietzsche okumaya başlaman gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir