Seksten Daha Enteresan Bir Şey Keşfetmek

“Bu gece bana gelsene,” dedi.

Yeni tanışmıştık ve birbirimizden çok hoşlanıyorduk.

“Bu gece bana gelsene,” dedi. Ama gitmedim.

Bağlanmaktan korktuğum için falan değil. Sonrasında kendimi kötü hissederim, diye de değil. Ona veya kendime bir şey ispat etmek için de değil. Gitmememin tek bir sebebi vardı. Gitmedim, çünkü okuyup yazmak çok daha çekici gelmişti.

Zihnim ve ruhumun geliştiğini ilk defa o gün, okuyup yazmayı çok çekici bulduğum bir kadınla buluşmaya yeğlediğim gün anladım.

“Bana en büyük hazzını söyle…” (http://kitapvekuslar.com/bana-en-buyuk-hazzini-soyle/) başlıklı yazımda söylediğim gibi, bütün hareketlerimizin altında tek bir sebep yatıyor:

Acıdan kaçma ve haz duyma isteği.

Ne yapıyorsak acıdan kaçmak ve haz duymak için yapıyoruz. Hayatımızı tümüyle bu iki isteğin, acıdan kaçma ile haz duyma isteğinin üzerine inşa ediyoruz. Bütün ilişkilerimizi bunun üzerine kuruyoruz. Ağzımızdan çıkan her söz bu iki temel istek tarafından biçimleniyor. Hayattaki en büyük gayemiz ve amacımız bu:

Acıdan olabildiğince kaçmak, mümkün olduğunca çok haz duymak.

Bu bilgi başımı döndürüyor benim.

Bütün hayatımızı, fark etsek de fark etmesek de haz yaşamak ve acıdan kaçmak üzerine kurduğumuzu bilmek kelimenin tam anlamıyla başımı döndürüyor. Çünkü sadece bu bilgiye tutunarak mutlu, tatmin dolu ve anlamlı bir hayat sürebileceğimi görüyorum. Sadece bu bilgiyi özümseyerek kendimi her gün bir adım daha ileriye taşıyabileceğimi hissediyorum. Bütün abartılardan uzak söylüyorum: Yaşamın sırrının bu bilgide saklı olduğunu düşünüyorum.

Beni etkileyen bilgileri, şaşkınlıktan ağzımı açık bırakan cümleleri bir süre hep yanımda taşırım. Onları, Tanpınar’ın deyişiyle, “uzviyetimde bir ağaç gibi yetiştiririm”. Bu bilgiyi de bir süre içimde bir ağaç gibi yetiştirdikten sonra şu sonuca vardım:

Eğer kendimi geliştirmek istiyorsam hazlarımı geliştirmem gerek.

Eğer şahsiyetimi yüceltmek istiyorsam hazlarımın seviyesini yükseltmem gerek.

Eğer soylu bir ruha sahip olmak istiyorsam soylu hazlara bağlanmam gerek.

İstesek de istemesek de hazlarımızın peşinden koşuyoruz çünkü. Bu yüzden de, kitlenin hazlarına sırtımızı dönüp hazlarımızın kalitesini bir kere arttırdık mı gelişmememiz mümkün değil artık. O saatten sonra, zevklerimizin incelmemesi mümkün değil.

“Entelektüel,” diyor büyük İngiliz yazar Aldous Huxley, “seksten daha enteresan bir şey keşfetmiş kişidir.”

Kitlenin hazlarından daha enteresan hazlar keşfettik mi istesek de alçalamayız artık. O saatten sonra, mutluluğu kendimiz dışında bir yerde aramamız mümkün değil.

Benden her hafta bir mektup ve kitap önerisi almak için: http://kitapvekuslar.com/semih-ucar-e-mail-listesi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir