Latince Günlüğüm 2

Latince Günlüğüm 2:
 
Latinceyi neden öğrenmek istediğimi belirledim. Şimdi sıra en az onun kadar önemli bir başka soruyu cevaplamakta:
 
Latinceyi ne zaman öğreneceğim?
 
Bir sürü işim var. Birkaç mesleğim olduğu için her gün birkaç işi birden halletmek zorundayım. Ayrıca her gün birçok kitap okuyorum, karıştırıyorum. Saatlerce yazıyorum, notlar alıyorum. Her gün Farsça öğreniyorum ve belli bir süreyi de İtalyancaya ayırıyorum. Tamam da bu Latinceyi ne zaman öğreneceğim ben?
 
Cevap çok basit: Sabah kalkınca.
 
İnsanın en verimli olduğu saatler sabah saatleridir. Mason Currey’nin meşhur “Daily Rituals” kitabını okuyun, göreceksiniz. Yaratıcı insanların neredeyse tamamı sabah çalışıyor.
 
Hal Elrod’un “The Miracle Morning” serisi ise bu konunun standart eserleridir. Tavsiye ediyorum.
 
“Morgenstund hat Gold im Mund,” diye bir Alman atasözü var. “Sabah saatlerinin ağzında altın vardır.” Sabah çalışmanın faydasına, sabahın verimliliğine gönderme yapıyor.
 
Usta yazar Salâh Birsel de sabah çalışarak “beyninin altınını akıttığından” söz ediyor.
 
Ben de, her günü üreterek geçen bir müzisyen, yazar ve çevirmen olarak sabah saatlerinin değerini çok iyi bildiğim için gün içinde yapmam gereken bütün işleri sabaha göre ayarlarım. Sabah bir nevi pusulamdır.
 
Şöyle:
 
Beynimi en çok çalıştırmam gereken işi sabah kalkınca yaparım. Diğer yaptığım işler de zorluk derecesine göre bu en zor işi takip ederler.
 
Örneğin 15 gün boyunca çok önemli bir bilimsel makale yazacaksam günlük rutinimi değiştirir, bilimsel makale yazma işini sabaha alırım. Sabah kalkınca o bilimsel makaleye çalışırım. Bilimsel makaleyi yazmaya başladığım güne kadar sabah kalkınca yaptığım iş de, makaleyi yazacağım 15 gün boyunca ikincil önemdeki iş olacağı için gün içinde yapacağım ikinci iş haline gelir. O güne kadarki ikinci işim ise üçüncü işim, üçüncü işim de dördüncü işim olur.
 
Gece yatmama yakın ise beynimi en az çalıştırmam gereken, yaratıcılık ve yaratıcı cesaret istemeyen işleri yaparım. Bu saatler beynimin artık yorulduğu, enerjimin azaldığı saatlerdir çünkü. Kitap okuyup notlar almak, İtalyanca belgesel izlemek veya ertesi gün okuyacağım kitapları Kindle’ıma indirmek gibi işler gece yatmama yakın yaptığım işler arasındadır.
 
Bir dil öğrenmeye başlamışsam o dile çalışmak her hâlükârda günümün ilk işi olur. İtalyanca öğrenmeye başladığım günden itibaren birkaç ay boyunca her sabah kalktığımda ilk iş İtalyanca çalıştım. Aynısı öğrendiğim diğer diller için de geçerli.
 
Bu yüzden, önümüzdeki birkaç ay boyunca sabah kalktığımda Latince çalışacağım artık.
 
Gözlerimi açacağım. Yatağımı yapacağım. Yıllardır her sabah olduğu gibi iki büyük bardak ılık su içeceğim. Temiz hava alacağım. Bir beyit de olsa bir şiir ezberleyeceğim ve Latince öğrenmeye başlayacağım.
 
Hayatıma yeni bir heyecan daha girdi. O kadar seviniyorum ki…
Benden her hafta bir mektup ve kitap önerisi almak için: http://kitapvekuslar.com/semih-ucar-e-mail-listesi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir